x
  
  

Texas A&M International University and The Graduate School was proud to host the 16th Annual Texas A&M University System Pathways Research Symposium on November 7-8, 2019.

The Pathways Student Research Symposium provides an opportunity for undergraduate and graduate students across multiple academic disciplines to present their research findings in a poster or oral format. The Symposium provides students with the valuable experience of networking and showcasing their research with faculty, judges, and other participants to supplement their education.

Projects were judged by a minimum of two Texas A&M University System faculty members with expert knowledge in their perspective field. Students were awarded a gold, silver, or bronze medal depending on place.

2019 Award Winners

Doctoral Projects

Award Name Category Institution
1st Place Jesse Smith Math & Physical Sciences: Chemistry Texas A&M University
2nd Place Selma Gonzalez Life Sciences: Biomedical Sciences Texas A&M University
3rd Place (Tie) Shawn Miller Business & Computer Science: Finance Texas A&M International University
3rd Place (Tie) Felipe Beltran Engineering Texas A&M University

Graduate Projects

Award Name Category Institution
1st Place Erin Moser Agriculture Texas A&M University - Commerce
2nd Place Michelle Johnson Agriculture Prairie View A&M University
3rd Place Garrett Rushing Agriculture Texas A&M University - Commerce
Award Name Category Institution
1st Place James Norcross Business & Computer Science: Management Information Systems Tarleton State University
2nd Place Oseze Andrew Ebhote Business & Computer Science: Business Texas A&M International University
Award Name Category Institution
1st Place Sara Villanueva Education Texas A&M International University
2nd Place Ashley Donovan Education Texas A&M University - Commerce
3rd Place Rebecca Ramirez & Valerie Gonzalez Education Texas A&M International University
Award Name Category Institution
1st Place Kevin Fuentes Engineering: Mechanical Texas A&M University
2nd Place Roger Simon Engineering: Other Texas A&M University
3rd Place Ayobami Orangun Engineering: Environmental

Prairie View A&M University

Award Name Category Institution
1st Place Michaela Bledsoe Environmental Sciences: Horticulture Texas A&M University - Commerce
2nd Place Marissa Pensirikul Environmental Sciences: Plant Sciences Tarleton State University
Award Name Category Institution
1st Place Ty Hill Health Sciences: Sport Science Tarleton State University
2nd Place Kristin Cunningham Health Sciences: Kinesiology Tarleton State University
Award Name Category Institution
1st Place Keaton Powers Humanities: Literature Texas A&M International University
2nd Place Francisco Zamora Humanities: English Texas A&M International University
3rd Place Jasmine Delgadillo Humanities: History Texas A&M International University
Award Name Category Institution
1st Place Madeleine Morris Life Sciences: Biomedical Sciences Texas A&M University - Commerce
2nd Place Jacob Raney Life Sciences: Medical Lab Sciences Tarleton State University
3rd Place Elizabeth Green Life Sciences: Biology Texas A&M International University
Award Name Category Institution
1st Place Preston Ward Math & Physical Sciences: Math Tarleton State University
2nd Place Matthew Deutsch Math & Physical Sciences: Physics Texas A&M University - Commerce
3rd Place Pojun Quan Math & Physical Sciences: Chemistry Texas A&M University - Commerce
Award Name Category Institution
1st Place Rebeca Salazar & Ivette Soto Social/Behavioral Sciences: Psychology Texas A&M International University
2nd Place Mariana Rodriguez Social/Behavioral Sciences: Communication Texas A&M International University
3rd Place Liabette Rodriguez & Jacob Vasquez Social/Behavioral Sciences: Psychology Texas A&M International University

Undergraduate Projects

Award Name Category Institution
1st Place Shelby Perry Agriculture Texas A&M University - Commerce
2nd Place Andre Johnson Agriculture Prairie View A&M University
3rd Place Earlena Evans Agriculture Prairie View A&M University
Award Name Category Institution
1st Place Marian Gonzalez & Cesar Camarillo Business & Computer Science: Marketing Texas A&M International University
2nd Place James Alexander Business & Computer Science: Economics Tarleton State University
3rd Place Rachel Olson Business & Computer Science: Management Tarleton State University
Award Name Category Institution
1st Place Britney Torres Education Tarleton State University
2nd Place Melissa Rinehart & Aleesha Barrett Education Tarleton State University
3rd Place Pamela Wallace Education Texas A&M International University
Award Name Category Institution
1st Place Andrew Garcia Engineering: Electrical Texas A&M University - Corpus Christi
2nd Place Mario Fuentes Engineering: Systems Texas A&M International University
3rd Place Peter Salinas Engineering: Mechanical Texas A&M International University
Award Name Category Institution
1st Place Samantha Gonzalez Environmental Sciences: Hydrology Texas A&M University - San Antonio
2nd Place Kimberly Sayprasith Environmental Sciences: Geosciences Texas A&M University
3rd Place Taryn Bazhaw Environmental Sciences: Horticulture Texas A&M University - Commerce
Award Name Category Institution
1st Place Omar Ramirez Health Sciences: Human Health Texas A&M University - Commerce
2nd Place Kelly McCaskill Health Sciences: Sport Sciences West Texas A&M University
3rd Place Edie White Health Sciences: Sport Sciences West Texas A&M University
Award Name Category Institution
1st Place Sierra Glenn Humanities: History Texas A&M University - Kingsville
2nd Place Semaj Mitchell Humanities: History West Texas A&M University
3rd Place Mitzvah Villeda Humanities: Spanish Literature Texas A&M University - Commerce
Award Name Category Institution
1st Place Andrew Windham Life Sciences: Wildlife & Fisheries Texas A&M University - Corpus Christi
2nd Place Ashley Hamilton Life Sciences: Biology Texas A&M University - Corpus Christi
3rd Place Vanessa Mireles & Ruby Ayala Life Sciences: Wildlife & Fisheries Texas A&M International University
Award Name Category Institution
1st Place Kholton Tidwell-Courtney Math & Physical Sciences: Chemistry Tarleton State University
2nd Place Alejandra Peña Math & Physical Sciences: Chemistry Texas A&M International University
3rd Place Shandi Groezinger Math & Physical Sciences: Physics Texas A&M University - Commerce
Award Name Category Institution
1st Place Dora Marin Social/Behavioral Sciences: Geographic Information Systems Prairie View A&M University
2nd Place Victoria Esquivel & Mya Rodriguez Social/Behavioral Sciences: Psychology Texas A&M International University
3rd Place Jonathan Gonzalez Social/Behavioral Sciences: Psychology West Texas A&M University

Please direct any questions about the 16th Annual Pathways Research Symposium or the above student award winners to Texas A&M International University Graduate School at 956-326-3020 or GraduateSchool@tamiu.edu.


Senator Judith Zaffirini Student Success Center, Suite 206
5201 University Boulevard Laredo, Texas 78041
Telephone: 956.326.3020